Świdnica

Rok: 2021
Stadium: projekt koncepcyjny
Powierzchnia: 10200
Inwestor: Immobiliare Development

Inwestycja obejmuje przebudowę i rozbudowę zabytkowego budynku dawnego szpitala na funkcję obiektu mieszkalnego wielorodzinnego z usługami oraz budowę zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych na terenie nieruchomości przy zbiegu ulic Westerplatte, Śląskiej i Lipowej w Świdnicy.

Głównym założeniem projektowym było nawiązanie do historycznego osiowego układu zagospodarowania. Analizując dotychczasowy układ przestrzenny, wyróżnić można główną oś podłużną, na którą historycznie nanizane były podjazd frontowy z parterem ogrodowym w kształcie elipsy i centralnie usytuowaną fontanną, budynek szpitala oraz w części ogrodowej okrągły parter ogrodowy zakończony na osi altaną ogrodową w formie loggii arkadowej. W części frontowej i w części ogrodowej wykształcono wówczas również dwie osie poprzeczne.

W kompozycji zagospodarowania terenu następuje odtworzenie i podkreślenie opisanych wyżej osi poprzez dostawienie w części tylnej działki dwóch budynków w kształcie litery L, które powstają na przedłużeniu ramion historycznego budynku szpitala. Tym samym podkreśla się oś podłużną, która przebiega pomiędzy nową zabudową i nadal kończy się na istniejącej do dzisiaj altanie arkadowej. Osie poprzeczne podkreśla układ zabudowy i komunikacji wpisany między budynki. Dopełnieniem kompozycji jest usytuowanie 2 budynków po zachodniej stronie działki, które swoim gabarytem mają nawiązywać do gabarytów dawnego szpitala. W celu oddzielenia od siebie różnych stref funkcjonalnych zdecydowano się na modyfikację poziomów terenu w taki sposób, aby w znacznej części rozdzielić ruch kołowy i pieszy, jednocześnie podkreślając oś widokową pomiędzy budynkiem dawnego szpitala i nową zabudową. W związku z tym ruch kołowy oraz parkowanie realizowane jest w poziomie przyziemia budynku dawnego szpitala, podczas gdy strefy ruchu pieszego i rekreacji lokalizuje się na poziomie parteru tegoż budynku.

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.