Kaletnicza

Rok: 2020
Stadium: w trakcie realizacji
Powierzchnia: 10400
Inwestor: DŚ Development

Projekt obejmuje zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z usługami, zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Kaletniczej i Słowiańskiej w Lubinie.

Budynek ‘B’ projektowany jest jako wolnostojący, 5-kondygnacyjny prostopadłościan flankujący inwestycję od strony ul. Słowiańskiej. Budynek ‘A’ projektowany jest jako serce założenia urbanistycznego. Forma obiektu stworzona jest poprzez ustawienie trzech niezależnych 5- i 6-kondygnacyjnych ‘wież’ na platformie parteru mieszczącego garaże i lokale usługowe. Poprzez takie budowanie formy, uzyskano dodatkowy poziom zielonej przestrzeni rekreacyjnej, zlokalizowanej na dachu części parterowej budynku.

Całość jest prosta w formie, podkreślona równymi, powtarzalnymi pionami otworów okiennych i drzwiowych. Założenie zaakcentowano swojego rodzaju ‘drugą skórą’ w postaci obwodowych balkonów prefabrykowanych, skierowanych na zewnątrz osiedla. Części wewnętrzne stworzonej kubatury potraktowano jak ścianki ‘odciętej nożem’ formy – gładkie, bez uskoków i załamań. Idea podkreślona jest powtarzającym się w przyziemiu, stropach, wnękach i stolarce materiałem – drewnianą okładziną elewacyjną. Dobór prostych środków formalnych takich jak duże okna o ujednoliconej wielkości, ich jednakowy wymiar, surowe materiały, uczytelnia formę budynków odwołując się do modernistycznych wzorców budynków apartamentowych.